Czas
19 październik 2018 r., godz. 13
Program
Bartłomiej Bednarek
- Likurg, król Edonów, w Rzymie. W poszukiwaniu tekstu, który wszyscy znali tak dobrze, że nikt o nim nawet nie wspomniał
Streszczenie
Poezja łacińska okresu augustowskiego wskazuje na ogromny wzrost zainteresowania mitem greckim Likurga, króla Edonów, które utrzymało się przez cały I wiek n.e. Na pierwszy rzut oka, nic w tym dziwnego, zważywszy na to, że literatura rzymska w tym czasie z wielkim upodobaniem zwracała się ku wzorom greckim, a mitologia stanowiła jej podstawowy obszar tematyczny. Porównanie wersji mitu Likurga z jego wcześniejszymi wariantami, znanymi głównie ze źródeł greckich, przynosi jednak sporą niespodziankę. Opowieść, którą ewidentnie znali poeci i ich publiczność i do której czyniono aluzje, jest ewidentnie odmienna, od wszystkiego co poświadczają wcześniejsze teksty. Źródło innowacji możemy za to z pewną dozą prawdopodobieństwa uchwycić dzięki wzmiankom w późniejszym piśmiennictwie, przede wszystkim dzięki Hyginusowi, Serwiuszowi, scholiom do Owidiusza i Lukana.
Prelegenci
dr Bartłomiej Bednarek (Instytut Historyczny UW)
Bartłomiej Bednarek jest absolwentem filologii klasycznej (studia jednolite magisterskie do 2009) i italianistyki (studia licencjackie do 2012) na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 2015 na tej samej uczelni uzyskał doktorat w zakresie literaturoznawstwa na podstawie rozprawy „Mit dionizyjski w poezji greckiej od Homera do Eurypidesa”. W latach 2014-16 pracował w zespole badawczym w ramach projektu „Ofiara krwawa w Grecji starożytnej w świetle źródeł filologicznych”. Od grudnia roku 2016 realizuje na Uniwersytecie Warszawskim grant NCN Fuga „Kulturowy palimpsest. Dzieje greckiego mitu Likurga, króla Edonów, od Homera do Eustacjusza”.